Concept by: Oravecz Márta és Kivovicsné Horváth Ágnes
Teacher Training Course, delivered in Hungarian
A kurzus előadóinak bemutatása
Description
…jó szóval oktasd,
játszani is engedd
szép, komoly fiadat!
József Attila
A korszerű matematika tanítás figyelembe veszi a körülöttünk lévő világ társadalmi és technikai változásait, a tudomány, köztük az agykutatás legfrissebb felfedezéseit, a tanítandó gyermekek fejlődéslélektani sajátosságait. Ideális esetben az alapfokú nevelés-oktatás kezdő szakasza (az alsó tagozat) az iskolába lépő kisgyermekben megőrzi és továbbfejleszti a megismerés, a megértés, valamint a tanulás iránti érdeklődést és nyitottságot, valamint az eredendő gyermeki játékosságot.
A gyermek lételeme a játék, a játékosság természetes módon átszövi tevékenységei nagy részét.
- Fontos, mert lelkesedést, izgalmat, élvezetet szül. A játék lehetővé teszi valóságos helyzetek átélését például szerepjátékok által (boltos játékok: pénztáros és vevő szerepe).
- Nélkülözhetetlen, hisz általa fejleszthetők az élethez és a tanuláshoz szükséges készségek, képességek.
- A játékok jelentős része az együttes tevékenység révén fejleszti a közösségi szellemet, megteremti az összetartozás, az elfogadottság érzését, segítik az egyén szocializációját, együttműködési készségét. Alkalmat teremtenek a gyermek erkölcsi érzéke fejlődésének, s gyakoroltatják, hogyan kell viselkedni közösségben, társaságban. A játékok érzelmileg is fejlesztik a gyermeket, különösen a gondolkodásban való önállóság, és a mások teljesítményének megítélése terén. Segítik az éntudat és a magabiztosság kifejlődését csakúgy, mint a másokkal való együttműködés képességének, és a másik tiszteletben tartásának kialakulását.
- Sokféle tulajdonság kialakításában van nagy szerepe a közös játéknak. A teljesség igénye nélkül: türelem, kitartás, önbizalom, öntudat és önbecsülés, barátság, mások iránti bizalom, nyitottság, empátia. A győzelem és a vereség egyaránt erősítik e tulajdonságokat.
- A játék alkalmas arra is, hogy segítsen a gondolkodást gátló jelenségek leküzdésében, azaz a kapkodás, a szűklátókörűség és a szétszórtság kiküszöbölésében.
A játékok felkelthetik az érdeklődést az óra elején, vagy szórakoztató módon lezárhatnak egy-egy tanulási szakaszt. Állhatnak egy-egy óra középpontjában is, legalábbis akkor, ha valóban gondolatébresztő tevékenységek, vagyis kognitív tartalmuk van, amely kötődik az éppen tárgyalt tananyagrészhez. Serkenthetik a tanító és a gyerek vagy a gyerekek közti beszélgetést, vitát. A játék aktív részvételt kíván, de a gyerekek csak akkor tanulnak meg valamit, ha nem hagyjuk magukra őket a játék bemutatása után, hanem segítjük őket abban, hogy kritikusan, építően gondolkodjanak a játék előtt és utána is.
A tanfolyamon résztvevő pedagógusok, pedagógiai szakemberek az 6-10 éves gyermekek tevékenységgel és játékkal támogatott matematikai neveléséhez kapnak elméleti és gyakorlati képzést, amelyet a továbbiakban adaptálhatnak környezetükben.
A kurzus végére a hallgatók jól felismerik a különbséget a játék és a játékosság között. Megismerhetnek tevékenységgel és játékkal teli fejlesztő feladatsorokat. Meggyőződhetnek arról, hogy a tevékenységnek és játéknak az oktató-nevelő folyamatba való tudatos, célravezető beépítése elengedhetetlen. Jó gyakorlatokat sajátíthatnak el ezek felhasználására.
Időtartama: egyhetes, 30 órás (15 óra matematika módszertan + 15 óra angol nyelv)
Audience
- Project managers, school managers, administrators, teachers, and anybody who wants to develop successful European projects in education.
Head teacher of School Innovation Courses: Alessandro Pumpo
Do you want to take more than one course? Build your own 2-week Course!
Is there any doubt you want to clarify? Contact us (teachertraining@europass.it or by Facebook); we will try to answer all your questions as soon as possible.